УДК 502/504


МІСТО ТА НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ


Василенко І.А., Бойченко А.С,

Державний вищий навчальний заклад

«Український державний хіміко-технологічний університет»,

м. Дніпропетровськ, Україна


Місто – це складний економічний, транспортний та енергетичний комплекс, що є результатом прогресу людства. Населення концентрується переважно у великих містах, тому у наш час спостерігається високий рівень урбанізації. Якщо на початку 19 століття у містах світу проживало близько 3% населення планети, то у нас час цей показник сягнув 70%, хоча у різних країнах цей показник варіюється від 10-12% до 80-95%.

Життя у місті притягує населення великою кількістю переваг над життям у сільській місцевості. Це розвинена інфраструктура, широкі можливості для навчання, праці та відпочинку та багато іншого. Але життя у місті має і негативні сторони, на які мало хто з приїжджих звертає увагу, принаймні у період прийняття рішення про переїзд. До негативних сторін життя у місті варто віднести стрімкий ритм життя, забруднення повітря і води, швидке розповсюдження інфекцій, особливо в періоди різких змін температур, необхідність витрачати багато часу на шлях «місце проживання-місце роботи», що обумовлене не тільки відстанню, а і постійними заторами на дорозі. Але все ж таки молоді люди прагнуть жити у місті.

Тому з кожним роком все більше і більше уваги приділяється життю у місці, щоб зробити його не тільки комфортним, а і безпечним. Наприклад, передивляються автомобільні маршрути, будуються об’їзді дороги та переходи, щоб зменшити затори та викиди у атмосферу шкідливих газів, постійно розробляють нові зелені зони для відпочинку городян та багато інших заходів.

У наш час у різних куточках світу реалізують проекти по створенню екоміст, у яких будівлі і комунікації розроблені з використанням «зелених» технологій. У ОАЕ розпочато будівництво екоміста площею 46 га. Це місто буде наполовину самостійно забезпечувати свою потребу у електроенергії за рахунок використання сонячних батарей. Кожна жила будівля буде оснащена сонячними панелями, які забезпечать городян необхідним об’ємом електроенергії. Також буде впроваджена «розумна» система розподілення води, що дозволить зменшити її використання на третину, наприклад для поливання зелених насаджень будуть використовувати дощові води. Автори проекту впевнені, що можна буде знизити до мінімуму викиди вуглекислого газу у повітря, шляхом переходу на екологічні види транспорту. Також буде впроваджена інноваційна система переробки побутових відходів.

Ліванська столиця Бейрут усіма силами намагається озеленити місто. Розроблена програма з розміщення на усіх дахах будівель зелених насаджень у діжках. Цей проект дозволить здобути довгоочікувану прохолоду і затінок. Також зелені насадження дозволять зменшити прогрівання будинків, а отже і зменшити інтенсивність роботи кондиціонерів, що дозволить значно економити енергоресурси.

У китайському місті Хайгуан, що знаходиться у провінції Нанкін, планується органічно поєднати міські будівлі і природу за принципами фен-шуй. Комплекс розроблений у відповідності з новітніми екологічними розробками.

По місту Масдар (ОАЕ) переміщаються екологічні авто та спеціальні маленькі автомобілі без водія, що рухаються завдяки, вмонтованим у бетонну поверхню, магнітним полосам [1].

Україна, хоча і знаходиться у процесі впровадження екотехнологій, вже є певні здобутки у цій області. В 2014 році в Україні на Кіровоградщині запрацювала перша рухома сонячна електростанція.  Цей проект вирізняється застосуванням унікальних систем управління та динамічного стеження за Сонцем. Ефективність нових технологій рухомих платформ порівняно із нерухомими вища на 30 %. Платформи мають функцію повного оберту та нахилу від 90 до 180 градусів. Коригування відбувається щосекунди, а кількість отриманої енергії можна відслідковувати кожні 10 хвилин. Показники зібраної електроенергії можна перевіряти в он-лайн режимі.  Кожна рухома платформа виробляє до 5 кВт на 1 годину. Цього достатньо, щоб забезпечити електрикою та теплом фермерське господарство, адміністративну будівлю та елеватор. Унікальний для України проект коштував 3 мільйони гривень. Строк придатності цих платформ – 25 років. На думку власника електростанції, цього часу має вистачити, аби держава перейняла досвід і почала використовувати безпечну і ефективну енергію сонця [2].

Цей проект показує на скільки ефективно впроваджувати подібні проекти в країні, вони мають екологічний і економічний ефект, а також, що саме важливе, дозволить знизити антропогенний вплив на здоров’я людей. Питаннями альтернативної енергетики активно займаються вчені нашого ВНЗ і на сьогодні мають значні наукові результати, що захищені патентами України і пройшли успішні випробування.

Але навіть кожна окрема людина може внести свій вклад у збереження навколишнього середовища: вчасне вимкнення електроприладів, ощадне використання води централізованого водопостачання, сортування сміття та пересування містом переважно електротранспортом. Це той мінімум, яким ми можемо допомогти природі, адже навколишнє середовище це не просто об’єкти живої і не живої природи (згідно визначення цього поняття у підручнику), а наш дім, який потрібно берегти.


Список літератури:

1. Экологичный штучки (електронний ресурс) / Спосіб доступу: URL: http://ecofriendly.ru.

2. Інститут екологічної безпеки та моніторингу довкілля (електронний ресурс) / Спосіб доступу: URL: http://ineek.vntu.edu.ua.