УДК 551.524.3:591.543.4


ТЕРМІЧНИЙ РЕЖИМ ПОВІТРЯ В ПЕРІОД ПОТЕПЛІННЯ НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ


Жукова Ю.О., Горб А. С.

Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара,

г. Дніпропетровськ, Україна


Процеси, що відбуваються у географічному середовищі, зумовлюються термічними умовами. Температура повітря, як одна з основних метеорологічних величин, визначає характер та режим погоди, впливає на різнобічну життєдіяльність людини. Режим температури обумовлюється низкою процесів і факторів, головними з яких є умови припливу сонячної радіації, циркуляції атмосфери та характеру підстильної поверхні. Значення кожного з них протягом року неоднакове, тому і характер термічного режиму змінюється від сезону до сезону.

Останніми роками у світі величезну увагу приділяють проблемі антропогенно зумовленого глобального потепління, яка посідає провідне місце серед усіх глобальних екологічних проблем.

Особливо помітні зміни відбуваються в режимі температури. Температура повітря характеризується рядом показників, які відображають кліматичні особливості місцевості. Одним з основних показників температурного режиму є середньорічна температура повітря, що характеризує загальний температурний фон території [2].

Територія Дніпропетровської області розташована у середніх широтах помірного поясу на південному сході України. Особливістю території є її неправильна форма, мала компактність і чітко виражене широтне простягання. Розтягнутість території із заходу на схід (290 км) при максимальній її протяжності з півночі на південь (190 км) має значний вплив азональних факторів на фізико-географічні, в тому числі – кліматичні умови. Неоднорідність земної поверхні обумовлює відмінності у сумарній радіації, хмарності, температурному режимі та розподілі опадів на різних ділянках території області.

На термічний режим території області значно впливають повітряні маси декількох типів. В основному переважають атлантичні, арктичні і континентальні повітряні маси. Дуже рідко проникають субтропічні.

Основою для дослідження особливостей та зміни термічного режиму на Дніпропетровщині послужили матеріали спостережень, отримані на дев’яти метеорологічних станціях (Комісарівка, Губиниха, Кривий Ріг, Лошкарівка, Дніпропетровськ, Павлоград, Синельникове, Чаплине, Нікополь) [1].  

Починаючи з 60-х років ХХст. на Дніпропетровщині спостерігається

найтриваліший за сторіччя період потепління, який триває досі. У 2007 р. в Дніпропетровській області зафіксована найвища середньорічна температура за весь період спостережень, що перевищила норму на 2-3°С. Глобальне потепління в першу чергу проявляється в холодний період року. Зими стали набагато тепліші і малосніжні. Стабільний сніговий покрив, який би встановився в листопаді і пролежав до березня, для Дніпропетровщини стає рідкістю. У порівнянні з 1961 р тривалість зимового періоду зменшилася майже на місяць. Звичайним явищем стали січневі і лютневі дощі. Тільки деякі зими (1985, 1987, 1997 рр.) були надзвичайно холодними і безсніжними, відбулося вимерзання озимих культур на значних площах. Найбільше середня температура повітря підвищилася в січні і лютому - в середньому на 1-2°С. Отже, температура на території Дніпропетровщини збільшується з півночі на південь та має неоднорідний характер.


Список літератури:

1. Горб, А.С. Клімат Дніпропетровської області. /Н.М. Дук. –Д.:Вид-во ДНУ, 2006 – 25 с.

2. Хромов С.П., Петросянц М.А., Метеорология и климатологія: Учебник, 4-е узд.: перераб. и доп, 1994. – 520с.